עיסוי ספורטאים – זו חובה!

תוכן עניינים

עבור ספורטאים (חובבים או מקצוענים) כאבי שרירים הם עניין שכיח. ככל  שהעומס על השרירים רב יותר, כך נוצרים יותר קרעים קטנטנים ברקמת השריר. קרעים אלו מסוכנים מאוד כי הם יכולים להוביל לקרעים גדולים יותר או לדלקות ברקמת השריר – מה שיביא להפסקת הפעילות הספורטיבית ויצריך מנוחה וטיפול אינטנסיבי. אחד הפתרונות היעילים ביותר לטיפול בתופעת העומס על השרירים היא עיסוי מקצועי שבועי.

מה הם יתרונות העיסוי לספורטאים וכיצד הטיפול פועל?

עיסוי ספורטאים מקצועי משפר את תפקוד מחזור הדם על ידי האצת זרימת הדם. הפרמטרים שזוכים לעידוד באמצעות העיסוי הם הובלת החמצן בכלי הדם וההזנה מהדם אל הרקמות. העיסוי משפר דרמטית את זרימתן של כדוריות הדם האדומות שלאחר פעילות גופנית נצמדות לדפנות כלי הדם ונעות באיטיות. העיסוי משפר את זמן התגובה של הכדוריות ועוזר להן להחיש את קצב התקדמותן לעבר הלב, להוביל חמצן ובכך לטפל בעייפות הצבורה בגופנו. עיסוי ספורטאים מקצועי מפזר הצטברות נוזלים, משחרר התכווצות שרירים, מפחית ממתח השריר, משחזר רקמות ומקצר משמעותית זמן ההתאוששות. העיסוי מאושש את רקמת העצמות ובכך מונע שברי מאמץ. כמו כן מחוזקות מערכות רקמת השרירים , תאי העור ועצבים. העיסוי גם ממריץ את נוזל הלימפה שתפקידו לעזור לסילוק פסולת מהגוף, ובמקביל מאיץ את שיחזור והתאוששות רקמות הגוף. פעולה זו עוזרת למניעת דלקות ומקלה מאוד לחץ וכאב עצבי.יתרון נוסף של העיסוי מחזק את פעולת השאיפה של מערכת הנשימה, משחרר מתחים נפשיים ותורם לחיזוק המערכת החיסונית.

מתי לטפל וכמה פעמים?

במקרה של כאב חדש וחמור או בבעיה ספציפית טווח הטיפולים הראשוני יהיה פעמיים או שלוש בשבוע. ניתן בהחלט לעבור טיפולים יום אחר יום – הכל בהתאם למידת הנוחות של המטופל וחשיבות זמן ההתאוששות לכל ספורטאי. במקרים של טיפול לאחר טראומה – פציעה, תאונה, החרפה של פציעה ישנה, כדאי להקדים ככל הניתן את ההגעה לטיפול על מנת למנוע סיכוי לדלקות והצטברות מתח בגוף.

האם לבצע עיסוי לפני תחרות?

בכלליות ניתן לומר כי לא מומלץ להתחיל בטיפול ראשון בימים שלפני תחרות. מאחר ולטיפול יש לעיתים ריאקציה של כאב עדיף שלא לעבור טיפול עיסוי בפעם הראשונה לפני שניגשים למאמץ חשוב ומרוכז בתחרות גדולה. למטופלים וותיקים שמורגלים בעיסוי מומלץ לעבור טיפול אחרון לפני תחרות כשלושה ימים לפני התחרות עצמה. בפרק זמן זה הגוף סופג את העיסוי בצורה אופטימלית וזרימת הדם מצוינת להזנת התאים וחידושם בימים שלפני התחרות.

אם אתם רוצים להימנע מפציעות, לתרום לגוף ולקצר את זמן ההתאוששות ממאמץ פיזי ופגיעות ברקמות ואתם מבקשים להגיע ליום התחרות שלכם במצב כושר שיא – הכניסו את שגרת הטיפולים בעיסוי ללו"ז האימונים שלכם ותיהנו מזמן איכות של רגיעה והורדת לחץ שגם ישפר את היכולות הפיזיולוגיות שלכם.

מאמרים נוספים

/ 5.

דילוג לתוכן